Zacheuszki

Przygotowując się do konsekracji Kościoła , dnia 21.03.2018r. zostały zamontowane 4 zacheuszki. Zacheuszki - to znaki konsekracyjne, krzyże apostolskie, znaki dedykacyjne, to Boża pieczęć potwierdzająca przekazanie kościoła na własność Bogu, który otacza opieką swój lud i jednoczy go z sobą. Zacheuszki mogą przybierać formę płytki z krzyżykiem wmontowanej w ścianę lub być namalowane na ścianie w formie małego równoramiennego krzyża. Umieszcza się je w różnej liczbie (4, 6,12) w miejscach. które biskup namaścił świętym olejem. Pod zacheuszkiem umieszcza się lampkę lub świecznik (kinkiet) na świecę, którą zapala się w rocznice konsekracji kościoła. Nazwa zacheuszki pochodzi od bogatego celnika Zacheusza, który przyjął Jezusa Chrystusa w swoim domu.

Piątek, III Tydzień Wielkanocny