Uroczystości odpustowe

Patron naszej parafii Maksymilian Maria Kolbe jest wyjątkową postacią wśród świętych dwudziestego wieku. Jego heroiczny przykład miłości to bardzo praktyczny sposób realizacji słów Pana Jezusa, który powiedział: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13). Ojciec Maksymilian doskonale wypełnił Chrystusowe przykazanie miłości bliźniego, a tej ewangelicznej służby uczył się w swoim 47-letnim życiu przede wszystkim od Niepokalanej Dziewicy, Matki Chrystusa. Dzisiejsza uroczystość odpustowa jest szczególna dla naszej parafii gdyż 75 lat temu Maksymilian Maria Kolbe oddał swoje życie ratując Franciszka Gajowniczka, męża oraz ojca rodziny. Święty Maksymilian wraz z towarzyszami trafił do bloku 13, zwanego blokiem śmierci. Przyzwyczajony do głodu, przez dwa tygodnie pozostał żywy bez kruszyny chleba i kropli wody. Wreszcie hitlerowcy dobili go zastrzykiem fenolu. Stało się to dnia 14 sierpnia 1941 roku. Ciało o. Maksymiliana zostało spalone w krematorium. Rozpoczynając uroczystość sumy odpustowej pod przewodnictwem Księdza Kanonika Doktor Adama Perza, Kanclerza Kurii Kieleckiej, oraz wieloletniego wykładowcy teologii moralnej w naszym Seminarium Duchownym pragniemy modlić się w intencji całej naszej wspólnoty. Poprzez wstawiennictwo naszego Świętego Patrona pragniemy wypraszać dla nich potrzebne łaski, błogosławieństwo Boże i dary Ducha Świętego, natomiast dla zmarłych parafian będziemy prosić o miłosierdzie Boże. Podczas tej Mszy Świętej pragniemy złożyć także dziękczynienie za posługę księdza Wacława Ligóra pierwszego proboszcza w naszej parafii, który w 1971 roku został mianowany, jako pierwszy duszpasterz naszej rodzącej się wspólnoty. Od tego wydarzenia mija dokładnie 45 lat. Dzisiejszą uroczystość odpustową, uwieńczona jest obecnością przedstawicielami Rejonowego Koła Pszczelarzy z Chęcin, którzy w naszej parafii i podczas dzisiejszej uroczystości pragną poświęcić sztandar swojego koła.

Uroczystości i odpustowe 2016

sobota,