10-17.09.2008r. - II PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIETEJ

Trzy lata od pierwszej pielgrzymki, z naszej parafii wyruszyła druga pielgrzumka do Ziemi Świętej. Tym razem grono pielgrzymów było zdecydowanie większe, bo liczyło 35 osób. Organizatorem był, jak zwykle, ksiądz proboszcz Jacek Dąbek, opiekunem duchowym, Pallotyn - ksiądz Krzysztof Oleszczuk, a przewodniczką pani Katarzyna Jakielaszek.

„Po drogach Pana Jezusa” - to hasło prowadziło nas po izraelskiej ziemi. Dane nam było być, zobaczyć, a niekiedy nawet dotknąć miejsc związanych ze Zbawicielem. Nasza wędrówka rozpoczęła się w Betlejem, tam gdzie miało początek ziemskie życie Jezusa. W Bazylice Narodzenia Pańskiego przeżyliśmy „nasze” Boże Narodzenie. Dalej pielgrzymi szlak prowadził nas od Jerozolimy poprzez Nazaret, Kanę Galilejską,Górę Błogosławieństw, Kafarnaum, Jezioro Galilejskie, rzekę Jordan, Górę Tabor, Jerycho, Pustynię Judzką znów do Jerozolimy.

W Kanie odnawialiśmy nasze przyrzeczenia małżeńskie. Msza św. na Górze Błogosławieństw i „kazanie na górze” księdza Jacka dostarczyło nam niezapomnianych wzruszeń. Wielu z nas roniło łzy podczas rejsu po Jeziorze Galilejskim, w czasie którego dało się szczególnie odczuć bliskość Jezusa Chrystusa. W Jerozolimie szliśmy śladami Jezusa od Góry Oliwnej, przez ogród Getsemani, po Golgotę. Tam też miała miejsce nasza droga krzyżowa, podczas której każdy z nas mógł przez chwilę ponieść krzyż .

Miłymi przerywnikami w naszej duchowej pielgrzymce było zwiedzanie Cezarei Nadmorskiej, kąpiel w Jeziorze Galilejskim czy też niezapomniane uroki Morza Martwego.

Przebywanie tam, gdzie Pan Jezus przed dwoma tysiącami lat żył i nauczał było niezapomnianym przeżyciem. Chwile te już na zawsze pozostaną w naszym sercu i pamięci. Wiele miejsc, w których byliśmy wywołało zadumę, wzruszenie, a często i łzy, bo uświadomienie sobie faktu, że Jezus też tam był, dotykał tych kamieni, modlił się tam, nie mogło nas nie poruszyć.O tym wszystkim, gdzie byliśmy, co widzieliśmy można opowiedzieć, pokazać zdjęcia czy film, natomiast niemożliwe jest przekazanie naszych przeżyć duchowych. Żeby tego doświadczyć trzeba po prostu tam być.

Teraz brakuje nam pielgrzymkowych mszy i interesujących opowieści pani Kasi, która dzieliła się z nami swoją ogromną wiedzą biblijną i historyczną.

Wielkie podziękowania należą się księdzu Jackowi, dzięki któremu mogliśmy doświadczyć tych wszystkich przeżyć.

Monika i Grzegorz Pierzakowie  -  Wolica

14 sierpnia 2018