Parafia Wolica – Tokarnia w Rzymie

Ks. Jacek – proboszcz parafii mówi, budujemy naszą duchowość, a w tym pomaga nam wspólna modlitwa w czasie pielgrzymowania. Pomysł był odważny i szybko znaleźli się chętni, którzy wzięli udział w pielgrzymce do Rzymu.

Była to pielgrzymka autokarowa zorganizowana przez Duszpasterstwo Pielgrzymkowe „La Salette” z Krakowa wraz z przewodnikiem Ks. Stanisławem Michalskim.

Pielgrzymka 10-dniowa od 27.04. – 06.05.2007 r. Program pielgrzymki bardzo bogaty i ciekawy.

Nadszedł dzień 27 kwietnia – 44 osoby wyjeżdżają do Rzymu. Wyjazd poprzedziła odprawiona koncelebrowana Msza Św. z księdzem przewodnikiem o szczęśliwą podróż i pielgrzymowanie po Rzymie. Radość wśród wszystkich parafian. Grupa pielgrzymów zróżnicowana wiekowo. Padały słowa pocieszenia z ust  ks. proboszcza. Czas pielgrzymowania poświęcaliśmy na zwiedzanie bazylik i kościołów. Każdy dzień był wyjątkowy, ale szczególny dzień to dzień 2 maja (tj. środa) – dzień audiencji Ojca Świętego Benedykta XVI. Ogromne i głębokie przeżycie duchowe będąc na placu św. Piotra przeżył każdy z Nas. Były wśród pielgrzymów osoby, które dotknęły Ojca Świętego. Samo bycie w tym miejscu dla chrześcijanina ma wielkie znaczenie, to coś czego nie da się słowem wyrazić. Trzeba tu być i przeżyć ten czas. Wielka nasza radość serca i duszy, kiedy usłyszeliśmy na placu św. Piotra po polsku odczytaną naszą parafię  i wiele, wiele innych polskich parafii. Jakież to piękne, że na placu św. Piotra widoczne są tłumy ludzi, wśród których powiewają flagi biało-czerwone. Słychać polskie piosenki i okrzyki radości. Ten plac i tłumy ludzi tworzą zintegrowaną światową wspólnotę chrześcijańską.

To chwile, które trzeba przeżyć, bo żadne słowo tego nie odtworzy. A my mieliśmy to szczęście, że ks. Jacek zorganizował tak daleką  pielgrzymkę.

Następne kroki tego dnia skierowaliśmy do Bazyliki św. Piotra do podziemi, aby pomodlić się przy grobie Papieża Rodaka Jana Pawła II. To wielka duma dla Polaków, być w tym miejscu. Wielkie przeżycie, łzy wzruszenia patrząc jak nieustannie gromadzą się w tym miejscu setki ludzi. Przychodzą, by choć na chwilę spojrzeć na płytę nagrobną Jana Pawła Wielkiego. Pilnujący porządku nie pozwalają się zatrzymać, aby nie tamować ruchu. Przez tych kilka chwil patrząc na płytę przed naszymi oczami przewijała się jakby postać Jana Pawła II, który został w naszych sercach i myślach na zawsze.

Te szczególne chwile każdego dnia nawiedzane miejsca to miejsca szczególne, wyjątkowe, głębokie duchowo i nasycone wielką świętością. Dni te zostaną długo, długo w naszych pamięciach i zawsze będziemy się utożsamiać z danymi miejscami uczestnicząc w Eucharystii. Każde miejsce, to miejsce gdzie była modlitwa w głośno wypowiadanych intencjach, ciche modlitwy dziękczynne  i błagalne znane Panu Bogu.

Tego dnia do parafii zostało zakupione  dzieciątko do szopki bożonarodzeniowej.

To wielka radość i zadowolenie dla parafian.

Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Stanisław, człowiek idący z pielgrzymami śladami Chrystusa. Pogodny, radosny, uśmiechnięty z głębią wiary i kazań. Przybliżył, wprowadził i wzbogacił Nas w wiarę jaką powinien mieć chrześcijanin.

Dbał i troszczył się abyśmy wzbogacili się duchowo i przeżyli każde nawiedzane miejsca. Poprzez modlitwę umożliwił Nam głębsze zaangażowanie w przeżycie pielgrzymki.

W czasie pielgrzymowania ks. przewodnik przypominał Nam, aby każdy zastanowił się w chwili refleksji nad tym co jest w nas i wokół nas, abyśmy mogli w czasie pielgrzymowania dostrzec piękno, które stworzył Bóg. Ks. Stanisław stworzył swoją osobowością ciepłą atmosferę rodzinnej wspólnoty chrześcijańskiej. Człowiek pogody ducha, ciepła i radości, której potrzebuje każdy z Nas. Umie kochać siebie i drugiego.

Każdego dnia były odprawiane koncelebrowane Msze Św. przez ks. Jacka,  ks. Robert i ks. Stanisława. To, że z Nami był taki przewodnik to zasługa naszego ks. proboszcza Jacka.

Nadszedł dzień odjazdu 6 maja – niedziela, dzień pożegnania się

z Rzymem. Pełni ubogacenia wiary, przeżyć, radości ducha i serca wsiedliśmy do autokaru, wyruszając w drogę powrotną do Polski. Dziękując głośną modlitwą za piękny dar pielgrzymki i za wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wyprawy.  Szczególne podziękowania Panu Bogu za kierowców, którzy szczęśliwie przejechali trasę z Polski do Rzymu i z powrotem. Ks. Stanisław swoją serdecznością, troskliwością i cierpliwością stworzył ciepły klimat w czasie pielgrzymowania. Za co z serca wszyscy dziękujemy.

Chrześcijanin to ktoś, kto ciągle pracuje nad sobą i stale się rozwija, a kolejne pielgrzymowanie pomaga mu w tym.

Nasze wspólne pielgrzymowanie i uczestnictwo w Mszach Św. jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego Benedykta XVI „Trwajcie mocni w wierze”.

Dziękujemy Panu Bogu za kapłana Jacka, który organizuje tak wiele pielgrzymek po Polsce i świecie. Najcudowniejszymi pielgrzymkami życia śladami Chrystusa to: Ziemia Święta i Rzym. Co może być dla Nas piękniejsze i cenniejsze.

Pielgrzymka do Włoch.

czwartek,