( Gazeta Chęcińska )    z dnia 30 10.2016r

Kościół Parafialny Wolica-Tokarnia ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego

Biskup Kielecki Jan Piotrowski ustanowił kościół św. Maksymiliana Kolbego w Wolicy-Tokarni Diecezjalnym Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego. 30 października, podczas uroczystej Mszy Świętej, ks. kanonik dr Adam Perz Kanclerz Kurii Kieleckiej w imieniu ks. biskupa Ordynariusza Jana Piotrowskiego odczytał dekret w tej sprawie. Kustoszem Sanktuarium będzie każdorazowy proboszcz parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy - Tokarni.

Z całą pewnością Rok Jubileuszowy Miłosierdzia Bożego oraz 75. rocznica śmierci męczeńskiej św. Maksymiliana, patrona parafii Wolica-Tokarnia zapisze się złotymi literami w historii parafii tej miejscowości. 30  października, podczas uroczystej Mszy Św., ks. kanonik dr Adam Perz Kanclerz Kurii Kieleckiej w imieniu ks. biskupa Ordynariusz Jana Piotrowskiego odczytał dekret z dnia 25 października 2016 roku ustanawiający Diecezjalne Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy-Tokarni.

Tego dnia, Mszę Świętą sprawował i Słowo Boże wygłosił ksiądz Kanclerz, a współkoncelebransami byli ks. Kanonik Jacek Dąbek proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium oraz ks. Łukasz Biś – wikariusz. Podczas pamiętnej uroczystości, ksiądz proboszcz podkreślał, że nasze tereny potrzebują ciągle nowych duchowych bodźców do tego, aby trwać przy Panu Bogu. - Św. Jan Paweł II w 1987 r. w Argentynie mówił, że sanktuaria są „niczym kamienie milowe wskazujące drogę dzieciom Bożym wędrującym po ziemi” - przypomniał ks. Kanonik Jacek Dąbek. - Dziękujemy Panu Bogu i ks. Biskupowi Ordynariuszowi za tak wielkie wyróżnienie, jakim jest ustanowienie Diecezjalnego Sanktuarium, które jest zarazem zadaniem dla nas, abyśmy ciągle odbudowywali naszą pobożność, by być jeszcze bliżej dobrego Boga oraz pociągać innych do Niego poprzez świadectwo swojego życia, miłości Boga i bliźniego. Bliźniego, za którego oddał życie św. Maksymilian nasz patron – podkreślał kustosz Sanktuarium, ks. Kanonik Jacek Dąbek.

Słowa uznania złożył, także obecny podczas uroczystej Mszy Świętej, Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, który gratulował podniesienia kościoła parafialnego do godności Diecezjalnego Sanktuarium. - Gmina Chęciny do tej pory była rozpoznawalna w całym kraju głównie przez pryzmat Królewskiego Zamku, a teraz będzie znana także z Diecezjalnego Sanktuarium w Wolicy – mówił włodarz Gminy i Miasta Chęciny, Burmistrz Robert Jaworski. - Święty Maksymilian Maria Kolbe uczy jak miłować i szanować drugiego człowieka, a to nauki jakże potrzebne w dzisiejszych czasach. Ogromnie cieszę się z podniesienia kościoła parafialnego Wolica-Tokarnia do rangi Diecezjalnego Sanktuarium. Z całą pewnością to również ogromna zasługa proboszcza Jacka Dąbka i wszystkich parafian, którzy od lat wkładają wiele serca i pracy w rozwój parafii. Gratuluję pierwszemu kustoszowi Sanktuarium oraz wszystkim parafianom – gratulował Burmistrz Robert Jaworski, życząc jednocześnie, aby Sanktuarium nieustannie wzbogacało wiarę przybywających do niego wiernych.

8888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888

E-Kai    25.10.2016.

Diecezja kielecka: bp Piotrowski ustanowił nowe sanktuarium diecezjalne

Biskup kielecki Jan Piotrowski ustanowił kościół św. Maksymiliana Kolbego w Wolicy-Tokarni Diecezjalnym Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego. W dekrecie biskup podkreśla m.in. wolę wiernych i pielgrzymów pragnących sanktuarium ku czci tego świętego.

„Mając na uwadze duchowy pożytek wiernych oraz przepisy kan. 1230-1234 KPK, w odpowiedzi na skierowaną do mnie prośbę, po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Kapłańskiej Diecezji Kieleckiej, ustanawiam

kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy-Tokarni Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Maksymiliana Marii Kolbego” – pisze bp Piotrowski.

Biskup postanawia także, że kustoszem sanktuarium będzie proboszcz parafii, którego obowiązkiem jest zapewnić dostęp wiernych do sakramentów oraz troska o „gorliwą posługę głoszenia słowa Bożego i ewangelizacji nawiedzających to święte miejsce”.

Parafia Wolica – Tokarnia k. Chęcin to stosunkowo młoda wspólnota.

Jej początki to lata 70. XX wieku. W 1970 r. proboszcz z Łukowej, ks. Wacław Radosz, rozpoczął budowę kaplicy dojazdowej w Wolicy. W 1972 r. poświęcenia kaplicy dokonał bp Edward Materski. Parafię pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego erygował w 1982 r. bp Stanisław Szymecki i on też podniósł kaplicę do godności kościoła parafialnego. W 2006 r. bp Marian Florczyk poświęcił plac pod budowę nowego kościoła. Pierwszą Mszę św. na fundamentach wznoszonej świątyni odprawiono 16 października 2006 r. Wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce w 2007 r. podczas Mszy św. sprawowanej przez bp. Kazimierza Ryczana. Pierwsza Pasterka w murach budującego się kościoła odprawiona została w 2009 r.

Obecnie parafia liczy ponad 2,5 tys. wiernych. Posiada relikwie patrona przekazane z Niepokalanowa oraz figury, zakupione w 2011 r., czyli w Roku Kolbiańskim. Odpust ku czci świętego odbywa się dorocznie 14 sierpnia.

Piątek, Wielki Tydzień
Wielki Piątek Męki Pańskiej