Wygląd Kościoła w lipcu 2017r.

RYS HISTORYCZNY

Proboszcz parafii Łukowa ks.Wacław Radosz  podjął myśl by w odległej wiosce od parafialnego Kościoła  zbudować Kaplicę. W roku 1969  znaleziono plac po budowę  który ofiarowali mieszkańcy Wolicy   Feliks Podsiadło i Jan Jastrzębski.

W  1970 roku rozpoczęto budowę kaplicy , w tym czasie  17 października 1971r.  papiez Paweł VI ogłosił Maksymiliana błogosławionym  a   5 listopada  1972 r   Ks. Bp Edward Materski –sufragan kielecki   poświęcił    zbudowaną  kaplice i ustanowił jej patronem  błogosławionego  Maksymiliana Marii Kolbego. Ordynariusz Kielecki  ks. bp  Jan Jaroszewicz   utworzył przy tej Kaplicy samodzielny ośrodek duszpasterski   i  mianował   rektorem  ks. Wacława Ligóra   wikariusza  z Łukowej .

Dnia  5  lutego 1982 r.ks. bp Stanisław Szymecki    erygował parafie  i kaplice podniósł do godności Kościoła Parafialnego p.w. bł. Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy-Tokarni  a ks. Wacława Ligóra  mianował proboszczem  parafii .Parafia  składajaca się  z 4 miejscowości    Wolica ,Tokarnia  ,  Siedlce i Ostrów –Gaj  powstała z podziału  parafii Łukowa i  Sobków.

Dnia   1 października  1986 r.  proboszczem został ks. Michał Majchrowicz   który pracował w parafii  przez 15 lat. Dnia 31 sierpnia  2001 r  ks. bp Kazimierz Ryczan  mianował proboszczem ks. mgr Jacka Dąbka  dotychczasowego wikariusz parafii  garnizonowej  w Kielcach  .2 października  2003r   zostały sprowadzone   3 dzwony   o imionach  św. Maksymilian    Maryja Niepokalana i Św. Faustyna   .

Poświęcenia  dzwonów i nowej dzwonnicy  dokonał Ks. bp. Kazimierz Ryczan    ordynariusz Kielecki   dn.   29 maja 2004 r. Starostwo  Powiatowe w Kielcach    dnia 2 czerwca 2006   wydało zezwolenia na budowę  Kościoła   wg projektu mgr inż arch  Ryszarda Bieleckiego  z Gliwic .

Tego samego  dnia  ks. bp Marian Florczyk poświęcił plac pod  budowę   oraz wykonał ,,pierwszą łopatę,, . Budowa nowego Kościoła rozpoczęła się  19 czerwca 2006r.

Pierwszy  etap budowy  (fundamenty, ściany fundamentowe,stropy) zakończono Mszą  św. dziękczynną  na fundamentach nowego Kościoła  dn. 15 października  2006 r

Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło 14 sierpnia 2007 r. podczas Mszy św. sprawowanej przez bp. Kazimierza Ryczana.

Pierwsza pasterka w murach budującego się kościoła odprawiona została w 2009 r.

W maju 2010 r. założono instalacje elektryczną, a w czerwcu nowe okna. We wrześniu wewnętrzne ściany kościoła zostały otynkowane.

22 kwietnia 2011 r. (w Wielki Piątek) bp Kazimierz Gurda dokonał poświęcenia Krzyża, który umieszczony jest w prezbiterium. Figurę Jezusa na Krzyżu wielkości 2,4 m ufundował ks. proboszcz Jacek Dąbek – budowniczy kościoła a  5 m krzyż wykonał p. Adam Czupryński z Tokarni.

W 2012 r. podwieszono sufit, który pobłogosławił 14 sierpnia - w dzień patrona parafii św. Maksymiliana Kolbego - bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz kielecki. W prezbiterium znajduje się także nowe tabernakulum otoczone winnym krzewem, które ufundował ks. Wiesław Orawiecki SDS – salwatorianin pochodzący z Tokarni.

W 2013 r. kościół został otynkowany i pomalowany. W 2014 r. została położona marmurowa posadzka w prezbiterium oraz wykonano marmurowy ołtarz, ambonkę oraz chrzcielnicę. W bocznej kaplicy zamontowano na ścianie relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Nowe prezbiterium zostało oddane do użytku i poświęcone przez proboszcza parafii ks. kan. Jacka Dąbka podczas Mszy św. rezurekcyjnej 20 kwietnia 2014 r.

W 2015 r. zostały wykonane i zainstalowane dębowe ławki dla wiernych na 300 osób. Poświęcenia ławek dokonał bp Marian Florczyk dnia 14 czerwca tegoż roku.

14 sierpnia 2015 r. podczas Sumy Odpustowej biskup kielecki Jan Piotrowski pobłogosławi w prezbiterium sedilie - czyli krzesło dla celebransa, inaczej zwane katedrą oraz ławki dla służby liturgicznej i kredencję - czyli stolik na którym przygotowuje się naczynia liturgiczne.

W lutym i marcu 2016 r. została położona posadzka granitowo-marmurowa (700m2). Uroczystego wejścia do kościoła i poświęcenia posadzki dokonał ks. kan. Jacek Dąbek - proboszcz parafii w obecności ks. Łukasza Bisia - wikariusza, kleryka IV roku Konrada Wójcika i licznie zgromadzonych wiernych podczas Mszy św. rezurekcyjnej dnia 27 marca  2016 r.

Ponadto w Roku Świętym Miłosierdzia 7 sierpnia 2016 r. zostały poświęcone dwa nowe zamykane konfesjonały. 25  października 2016 ks. bp Ordynariusz Jan Piotrowski  ustanowieł  nasz Kościół  Diecezjalnym Sanktuarium św. Maksymilana Marii Kolbego .Pierwszym kustoszem sanktuarium został ks. kan.mgr Jacek Dąbek - proboszcz parafii.

Dnia 7 kwietnia 2017r. została erygowana  a 9 kwietnia 2017r. poświęcona przez ks. bp Jana Piotrowskiego -ordynariusza kieleckiego Droga Krzyżowa wokół Kościoła.

22 maja 2018

Wtorek, VII Tydzień zwykły