Przyjmowanie Komunii św.

Kościół żywo poleca wiernym, by przyjmowali Komunię świętą, gdy uczestniczą w celebracji Eucharystii. Zobowiązuje ich do tego przynajmniej raz w roku (KKK 1417).

Przyjęcie Ciała i Krwi Chrystusa w Komunii świętej pogłębia zjednoczenie komunikującego z Panem, gładzi grzechy powszednie i zachowuje od grzechów ciężkich. Ponieważ zostają umocnione więzy miłości między komunikującym a Chrystusem, przyjmowanie tego sakramentu umacnia jedność Kościoła, Mistycznego Ciała Chrystusa (KKK 1416).

Częstotliwość

Można przyjmowania Komunii św. dwa razy w ciągu dnia - pod warunkiem, że za drugim razem przyjmujący uczestniczy w całej mszy św.

Postawa wewnętrzna

Stan łaski uświęcającej (kto przystępuje do Komunii św. powinien być wolny od grzechu ciężkiego).

Postawa zewnętrzna

1. Pobożne skupienie.

2. Aktywny udział we wspólnej modlitwie i śpiewie.

3. Dbałość o odpowiedni strój i postawę w kościele.

4. Punktualne przybywanie na niedzielną liturgię.

5. Post eucharystyczny - przynajmniej godzinę przed przyjęciem Ciała Pańskiego.

Obecny Kodeks Prawa Kanonicznego nic nie mówi na temat czasu postu dla chorych czy osób w podeszłym wieku, które nie wychodzą już z domu. Zaleca się, aby dla tych osób był to choćby jeden kwadrans.

sobota,

Sobota, III Tydzień Wielkanocny