Menu

2011-09-21

Ksiądz magister  Jacek Dąbek został Kanonikiem Honorowym

Ksiądz Jacek Dąbek, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego, otrzymał zaszczytny tytuł Kanonika Honorowego Kapituły Katedralnej w Kielcach.

 

- Mając na uwadze gorliwą i ofiarną pracę w naszej diecezji, niniejszym mianuję Księdza Kanonikiem Honorowym Kieleckiej Kapituły Katedralnej w Kielcach – mówił Biskup Kielecki Kazimierz Ryczan podczas uroczystości wręczenia nominacji, która odbyła się 12 września w Pałacu Biskupim z okazji osiemnastej rocznicy posługi biskupiej w Diecezji Kieleckiej. – Odtąd będą przysługiwały Księdzu Kanonikowi wszystkie prawa i przywileje określone w statutach tejże Kapituły. Wyrażam przekonanie, że to odznaczenie stanie się bodźcem do podjęcia dalszych gorliwych wysiłków dla dobra Kościoła Kieleckiego. Na dalszą, pełną gorliwości posługę kapłańską z serca błogosławię – czytamy w pisemnej nominacji przekazanej przez Biskupa Kazimierza Ryczana.

 

– Byłem bardzo mile zaskoczony, kiedy na dwa dni przed uroczystością wręczenia honorowej nominacji otrzymałem telefon z Kurii Biskupiej z informacją o planowanym odznaczeniu mojej osoby – opowiada ksiądz Jacek Dąbek, który odebrał zaszczytne wyróżnienie wraz z siedemnastoma innymi księżmi. 

 

- Zupełnie nie spodziewałem się takiego wyróżnienia – przyznał ksiądz Jacek Dąbek tuż po odebraniu nominacji. - To nie jest nagroda tylko dla mnie.  To również dowartościowanie parafii i parafian. Ksiądz bez parafian tak naprawdę niewiele znaczy. Moi parafianie włożyli wiele pracy w budowę naszego kościoła. Jest to wielka ich zasługa, że mogliśmy zrobić tyle ile jest zrobione – podkreśla ks. kanonik Jacek Dąbek.

 

To właśnie za budowę kościoła i ofiarną pracę ksiądz Jacek otrzymał nominację. – W sierpniu bieżącego roku ksiądz biskup wizytował naszą parafię. Zapewne to właśnie wtedy dostrzegł ogrom pracy i wysiłku, jaki został włożony w jej budowę. Jestem wdzięczny moim parafianom za to, że z takim zapałem i chęcią włączają się w budowę kościoła – mówi ksiądz kanonik Jacek Dąbek. – Do liczącej 2700 ludzi parafii Wolica-Tokarnia przyszedłem dziesięć lat temu i już wtedy widziałem potrzebę budowy nowego kościoła – przyznaje ksiądz Jacek. I tak, jego budowa rozpoczęła się w 2006 roku. Obecnie budynek kościoła jest w stanie surowym zamkniętym. Zrobione są wylewki i ogrzewanie. W przyszłym roku planowane jest podwieszenie sufitu. Kiedy budowa zakończy się całkowicie, ksiądz proboszcz nie jest w stanie dokładnie przewidzieć. – Wszystko zależy od finansów – odpowiada ksiądz Jacek. – Wierzę, że z dalszą ofiarną pomocą parafian uda nam się zrealizować wszystkie zamierzenia. Jestem im wdzięczny za tak wielkie wsparcie i ogrom pracy, jaki włożyli w budowę naszej świątyni – powiedział ksiądz Jacek Dąbek, dziękując parafianom za współpracę, dobre słowo, pomoc i modlitwę. 

A Ci, nie kryli wzruszenia, kiedy 19 września, podczas niedzielnej Mszy Świętej  ks. Artur Zakrzewski - wikariusz   odczytał dekret  Ordynariusza Kieleckiego ks. bp. Kazimierza Ryczana  o nominacji księdza Jacka na Kanonika Honorowego Kieleckiej Kapituły Katedralnej w Kielcach.

Parafianie  przyjęli wiadomość z wielkim entuzjazmem i radością. Brawami dziękowali księdzu za trud pracy włożony w budowę parafii. Tego dnia, ksiądz Jacek odebrał moc gratulacji z powodu nominacji kanonickiej.

 

My również przyłączamy się do życzeń i gratulujemy księdzu kanonikowi  mgr Jackowi Dąbkowi w pełni zasłużonej nominacji.

 

Agnieszka Olech -Gmina Chęciny. 

 

 

 

Dzisiaj jest

wtorek,
11 grudnia 2018

(345. dzień roku)

Święta

Wtorek, II Tydzień Adwentu
Rok C, I
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Damazego I, papieża

Zegar